Патронатне виховання
26 січня 2016 року був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який уперше в українському законодавстві закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я.
Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах, завдяки такій формі влаштування дітей, практично не існує дитячих будинків.
Всього станом на 1.03.2021 року в Україні діє 182 патронаті сім’ї, до яких вже було влаштовано понад 900 дітей
З них:
- близько 44 % повернулося до біологічних сімей,
- 48 % влаштовані до сімейних форм виховання,
- але, 8 % патронатних вихованців влаштовано до центрів соціально-психологічної реабілітації та інтернатів.
Однак,
- щороку в українських судах розглядається близько 10 тисяч справ щодо позбавлення батьківських прав, і близько 80% з цих справ задовольняються, отже діти потребують сімейного влаштування.
- ЦСПР та притулки для дітей переповнені!
- Сталою стає ганебна практика довготривалого «проживання» дітей за соціальними показниками в лікарнях.
Поняття патронату
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Патронатна сім’я – тимчасова форма влаштування: термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.
Патронатний вихователь
Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів своєї сім’ї надає послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини у своїй родині.
Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини в своєму домі.
Патронатним вихователем не можуть бути особи:
- визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
- позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- колишні усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіка, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини;
- які перебувають на обліку або на лікуванні в психоневрологічному чи наркологічному диспансерах;
- які зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
- які страждають від хвороб, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров’я;
- засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
- іноземці, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
- особи без громадянства;
- які за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
- інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Послуга патронату до 31.12.2026 року ФІНАНСУЄТЬСЯ за рахунок ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ:
Соціальна допомога в розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку на місяць на утримання влаштованої під патронат дитини.
Грошове забезпечення за надану патронатним вихователем послугу:
5-ть прожиткових мінімумів для працездатних осіб
При влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%. Сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.
РОЗРАХУНОК ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПАТРОНАТУ
Діти віком від народження до 6 років:
з грудня 2020р. 1921,00 грн. х 2,5 = 4 802,5 грн.
Діти віком від 6 до 18 років:
з грудня 2020р. 2395,00 грн. х 2,5 = 5 987,5 грн.
Увага! Якщо під патронат влаштовано дитину з інвалідністю то соціальну допомогу на таку дитину збільшена відповідно до 3,5 прожиткових мінімумів.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб складає:
з грудня 2021 року 2270,00 грн. х 5 = 11 350,00 грн.
Шановні краяни! Цей шляхетний вчинок може стати видом зайнятості для безробітних громадян нашої громади.
За детальною інформацією, а також якщо Ви маєте бажання стати патронатним вихователем звертайтеся до відділу соціального захисту населення та у справах дітей Рожнятівської селищної ради.
Адреса: смт. Рожнятів, вул. Шкільна, 1, перший поверх. Телефон для довідок: 0973818490